Medale okolicznościowe należą do jednych z najstarszych i najbardziej prestiżowych nagród, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jaka dokładnie jest ich historia. Znane były już w czasach starożytnych, choć w przeszłości mogły one trafić do wąskiego grona odbiorców. Jaka jest tradycja wręczania medali okolicznościowych? Co warto o nich wiedzieć?
Od starożytności do współczesności
Historia wręczania medali okolicznościowych sięga czasów starożytnych. Wtedy wręczane były one głównie sportowcom bądź osobom zasłużonym, które walczyły w obronie swojego narodu. Co ciekawe, medale mogły być też wręczane jako upominki, jednak tradycja ta dotyczyła głównie Starożytnego Rzymu. W średniowieczu o medalierstwie niemalże zapomniano, jednak kultura odlewania krążków ponownie narodziła się w renesansie. Wtedy też wyrabianie medali na dobre rozpowszechniło się w Europie, docierając również do Polski. Krążki wręczane były:
- osobom walczącym w obronie ojczyzny,
- władcom,
- naukowcom,
- osobom związanym ze światem sztuki bądź literatury.
Z czasem odznaczenia zaczęto nadawać również pośmiertnie. W czasach zaborów oraz wojen medale odlewane otrzymywali w głównej mierze żołnierze czy dowódcy. W XXI medalierstwo zaczęło przeżywać swój renesans, jednak obecnie krążki można wręczać przy różnych okazjach, także osobom prywatnym, a zamówić medale może praktycznie każdy.
Jak wyglądały dawne medale okolicznościowe?
W dawnych czasach nie znano pojęcia produkcji masowej – każdy medal wyrabiany był na indywidualne zamówienie, dlatego krążki charakteryzowała przede wszystkim unikatowość. Medale okolicznościowe w dawnych czasach były wykonywane z niezwykłą precyzją, mając na uwadze każdy szczegół. Było to jedno z najelegantszych i najbardziej prestiżowych odznaczeń, które mogli otrzymać tylko nielicznie. Niemniej jednak medale cieszyły się popularnością głównie dlatego, że były odporne na działanie czasu czy czynników mechanicznych oraz atmosferycznych.
Medale okolicznościowe dziś
W dzisiejszych czasach nieco zmieniła się tradycja wręczania medali okolicznościowych. Obecnie, tak jak w przeszłości, stanowią one wyjątkową i unikatową pamiątkę, jednak należy zwracać uwagę na to, aby zamawiać medale odlewane, a nie modele pochodzące z produkcji masowej. Ta bowiem upowszechniła się na dobre, jednak różnicę pomiędzy tego typu medalami, a wykonanymi na zamówienie bardzo łatwo zauważyć. producent medali MCC Medale dba o to, aby każdy krążek spełniał oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Zamówienia realizowane są według indywidualnego projektu, jaki przedstawi klient. Ponadto, medal przygotowywany jest, kultywując 400-letnią tradycję polskiej sztuki odlewniczej. Krążki charakteryzuje więc najwyższa jakość wykonania i odporność na działanie niekorzystnych czynników. Obecnie medale okolicznościowe najczęściej wręcza się w pięknych, eleganckich pudełkach, co dodatkowo podnosi ich prestiż. Krążki, które kiedyś dostępne były wyłącznie dla wybranych osób, dziś może zamówić każdy.