Jak zrobić twardy kozi ser

Aby stworzyć pyszny, pikantny kozi ser, musisz najpierw odsączyć mleko. Możesz użyć dowolnego sprzętu do wyrobu sera, ale tarka jest niezbędna. Proces produkcji sera może trwać od 20 do 28 godzin. Ser może być słodki lub kwaśny, ale należy uważnie wybierać mleko, którego się używa. Najlepiej jest używać mleka koziego, ponieważ ma ono bogatszy, bardziej maślany smak.

Aby zrobić najlepszy ser, użyj niereaktywnego garnka i niemetalicznych mieszadeł. Metalowe przybory będą wymywać metal do mleka, a używanie niereaktywnych zapobiegnie jełczeniu sera. Im świeższe mleko, tym lepszy okaże się ser. Organiczne mleko kozie jest idealne do tego procesu. Unikaj ultra-pasteryzowanego mleka, ponieważ spowoduje to twarde zsiadanie.

Ogrzej mleko do temperatury pomiędzy 68 a 72degF. Alternatywnie, można pozwolić mleko do chłodzenia do 68-72degF naturalnie, choć niektórzy ludzie wolą podgrzewać go do 86degF dla lepszych wyników. Tak czy inaczej, właściwa temperatura jest ważna dla spowolnienia produkcji kwasu i tworzenia skrzepu. W tym momencie dodaj kultury bakterii. Następnie pozostaw ser do utwardzenia na co najmniej osiem godzin.

Gdy ser spleśnieje, posyp go suszonymi ziołami i przyprawami. Możesz użyć do tego świeżych lub suszonych ziół. Jeśli nie lubisz ziół, możesz też użyć mieszanek przyprawowych. Możesz też posypać go grzankami lub dodać miodu. Jeśli chcesz, możesz nawet posypać ją cynamonem lub miodem. Następnie podaj z krakersami lub chrupiącym chlebem. Jest to idealna przekąska do popołudniowej herbaty.

Nababbo jest bardzo wszechstronnym serem i jest najpopularniejszym rodzajem koziego sera. Chociaż jest bardziej tradycyjny niż Taleggio, nie pachnie tak źle i brakuje mu kwasowości cytrynowej. Jest również łatwiejszy do znalezienia niż Taleggio, dlatego często jest bardziej popularny. Wystarczy dokładnie przestrzegać wskazówek, a będziesz miał pyszny ser, który jest idealny na następne przyjęcie.

Po zakończeniu dojrzewania sera, możesz cieszyć się nim na wiele sposobów. Użyj go na chlebie i mięsie. Możesz również posmarować go na kanapkach lub zawinąć w papier woskowy. Aby odpowiednio go przechowywać, przechowuj go w szczelnym pojemniku. Kiedy zacznie pachnieć lub pojawi się w nim pleśń, należy go wyrzucić. Ciesz się nim w dobrym towarzystwie. Nie zapomnij też cieszyć się serem z najbliższymi.

Kolejnym krokiem jest zrobienie sera. Po ostygnięciu możesz go dowolnie formować. Po skończeniu włóż go na noc do lodówki. Aby ser nie spleśniał, można go przepłukać w zimnej wodzie. Zawartość soli w serze nie może być zbyt wysoka ani zbyt niska. Poza tym ser powinien być posolony tylko na tyle, aby był jadalny. Jeśli chcesz dodać smaku, możesz posypać trochę suszonych owoców i przypraw i dobrze wymieszać.

Dostępne są różne rodzaje koziego sera. Możesz spróbować Cabrales lub Castelmagno z Włoch. Sery te zawierają wiele składników odżywczych i są łatwiejsze do strawienia niż sery z mleka krowiego. Ser kozi jest również mniej kaloryczny niż ser krowi. Dzięki temu jest zdrowszym wyborem dla osób z alergiami pokarmowymi i innymi problemami zdrowotnymi. Z tymi trzema składnikami możesz zrobić pyszny, domowy kozi ser, który jest zarówno zdrowy, jak i pikantny.