Jak zrobić dobry beton

Przedstawiamy artykuł, który jest owocem wspólnych działań z majster-pmb.pl

Ponieważ ceny tarcicy wciąż rosną, wielu budowniczych domów zwraca się ku betonowi jako taniej alternatywie dla drewnianej konstrukcji szkieletowej. Podstawowym składnikiem betonu jest woda. Ilość użytej wody zależy od ostatecznej wytrzymałości betonu. Nadmiar wody powoduje kurczenie się i pękanie, podczas gdy zbyt mało wody może spowodować, że beton twardnieje zbyt szybko. Woda po stwardnieniu odparowuje. Ponadto beton powinien wytrzymać mroźne temperatury.

Proporcje cementu, piasku i kruszywa to jedna część cementu do dwóch części piasku i trzech części kruszywa. Powinieneś dodać jedną część wody do trzech części suchych składników, z odrobiną wariancji. Woda może utrzymać wilgoć w suchych składników, więc należy pamiętać, aby nie dodać zbyt dużo wody. Zbyt dużo wody osłabi beton. Więcej wody ułatwi pracę, ale zmniejszy wytrzymałość betonu.

Najlepsze warunki do wylewania betonu są łagodne, pochmurne i chłodne. Co najmniej cztery stopnie Celsjusza są idealne. Jeśli nie masz pewności co do temperatur, najlepiej jest się przykryć, w przeciwnym razie możesz zostawić beton niedokończony i zostawić na nim ślady. Jeśli robi się zbyt gorąco, ciepło może nawet sprawić, że cement twardnieje zbyt szybko, pozostawiając swoją powierzchnię z brzydkimi pęknięciami. Dobrą wskazówką jest dodanie żwiru groszkowego, kruszonego granitu lub innych dużych kruszyw, aby zwiększyć jego wytrzymałość.

Przy mieszaniu betonu, trzy główne składniki to cement, piasek i kruszywo. Te dwa ostatnie składniki stanowią od 60 do 80 procent mieszanki i w znacznym stopniu wpływają na jej wytrzymałość i trwałość. Wybór kruszywa jest kluczowy dla dobrej mieszanki betonowej. Zastosowanie odpowiednich proporcji poszczególnych składników zapewnia spójność i wytrzymałość. W przypadku lekkiego betonu należy użyć kruszywa perlitowego lub wermikulitowego. Podczas mieszania tych trzech składników, zapewnisz, że mieszanina jest spójna w kolorze i konsystencji.

Gdy masz wszystkie składniki razem, nadszedł czas, aby wymieszać beton. Powinieneś mieć łopatę w pobliżu do mieszania składników. Pracuj wokół stosu z łopatą trzy lub cztery razy, aby zapewnić jednolity kolor. Gdy kupka jest już gotowa, uformuj ją w stożek z kraterem w środku. Po tym możesz wylać go na pożądaną powierzchnię i pozostawić do wyschnięcia przez noc. Jest to świetny sposób na sprawdzenie jakości twojego betonu.

Jeśli musisz wylać beton w wąskim zagłębieniu, jedna część cementu do trzech części mieszanki piasku i żwiru nie zadziałałaby. Ta formuła nie byłaby dobra dla betonowego rzemiosła, ale jest w porządku dla mniejszych projektów. Kluczem do dobrego betonu jest użycie odpowiednich proporcji wody i cementu. Jeśli używasz zbyt dużo żwiru, beton będzie zbyt miękki i płynny. Najlepiej jest używać dwóch części cementu do jednej części piasku i jednej części żwiru.

Stosunek cementu do piasku i żwiru zależy od wielkości projektu. Dla standardowej mieszanki betonowej, należy użyć jednej części cementu do dwóch części piasku i trzech części żwiru. Typowa mieszanka 1:2 dla jednego jarda sześciennego betonu będzie wymagała siedmiu 94-funtowych worków cementu i półtora do trzech czwartych jardów sześciennych żwiru. Ilość wody potrzebnej do wykonania solidnej mieszanki zależy od zawartości wilgoci w piasku i żwirze.