Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera – jak wygląda?

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera - jak wygląda

Każdy inwestor kupujący mieszkanie bezpośrednio od dewelopera, czyli z rynku pierwotnego, doskonale zdaje sobie sprawę, że po zakupie nie będzie mógł od razu zająć się wykańczaniem nowej nieruchomości i w niej zamieszkać. Niezbędne jest zakończenie budowy całego budynku, a przede wszystkim przeprowadzenie procedury odbioru. Szczególnie ważna jest ta ostatnia kwestia, ponieważ rzutuje na wygodę, a często także komfort użytkowania danego mieszkania.

Czym jest odbiór techniczny mieszkania?

Odbiory mieszkań Warszawa - Pewny Lokal

W chwili, gdy deweloper zakończy budowę budynku jako całości i poszczególnych mieszkań rozpoczyna procedurę przekazywania kluczy, która poprzedzona jest odbiorem.

Odbiór mieszkania od dewelopera to po prostu weryfikacja stanu technicznego i analiza tego, czy mieszkanie jest zgodne z planami i wybudowane zostało zgonie ze sztuką. Co bardzo ważne, nie ma znaczenia czy chodzi o odbiory mieszkań w Warszawie, czy też Krakowie, ponieważ są one obowiązkowym etapem dla każdego kupującego.

Dlaczego odbiór mieszkania jest tak ważny?

Kolejną sprawą, o której warto się dowiedzieć w tym zakresie, to zrozumienie tego, dlaczego odbiór mieszkania jest tak ważny. Na co konkretnie ta procedura wpływa i jakie ma znaczenie dla inwestora?

Odbiory techniczne mieszkań w Warszawie i innych miastach, realizowane są w celu wykrywania obecnych w nich nieprawidłowości. Jest to bardzo ważne, ponieważ właściciel mieszkania po wykryciu choćby jednego defektu może odmówić odbioru. Oznacza to, że deweloper zobowiązany jest do usunięcia danego uszkodzenia. Co może być takim defektem? Często zdarzają się np. uszkodzenia okna, nieprawidłowo osadzone drzwi czy też nawet niedziałający domofon. Oczywiście problemem bywają także nieprawidłowo otynkowane ściany, nierówna podłoga czy też niedziałająca wentylacja.

Czy warto wykonywać odbiór mieszkania samodzielnie?

Wielu osobom wydaje się, że odbieranie mieszkania to proste i szybkie do zrealizowania zadanie, które można wykonać właściwie z marszu. Jest to jednak ogromny błąd, ponieważ w ten sposób można przeoczyć wiele poważnych mankamentów mieszkania, które wyjdą i staną się ogromnym problemem wtedy, gdy deweloper nie będzie już miał obowiązku ich usunięcia.

Wszystko to sprawia, że najlepszym wyjściem jest wynajęcie do odbioru mieszkania specjalisty. Wyposażony on będzie nie tylko w odpowiednie narzędzia i przyrządy pozwalające ocenić stan poszczególnych elementów mieszkania, lecz przede wszystkim będzie miał ogromną wiedzę i doświadczenie, dzięki czemu będzie dokładnie wiedział, co sprawdzić i czego szukać. Z tego też powodu nie warto oszczędzać i zlecić taki odbiór fachowcowi, ponieważ pozwoli to uniknąć naprawdę wielu kłopotów.