Jak zrobić storczyka w doniczce

Pierwszym krokiem w uprawie storczyka jest dobranie odpowiedniej mieszanki doniczkowej dla rośliny. Najlepsza dla storczyków jest mieszanka do uprawy na wolnym powietrzu, dzięki czemu wilgotność jest odpowiednia dla rośliny. Należy również sprawdzić korzenie orchidei, aby upewnić się, że są one zdrowe. Jeśli któryś z nich wydaje się zgniły lub martwy, należy go odciąć. Gdy mieszanka doniczkowa ma już odpowiednią konsystencję, włóż delikatnie swoją orchideę do doniczki. Zapakuj materiał doniczkowy wokół korzeni, ale nie przesadzaj z jego ilością.

Dzbanek z kamyczkami pod spodem pomoże dodać wilgoci do powietrza i sprawi, że będzie lepiej przystosowany do storczyków. Zewnętrzna donica powinna być węższa u podstawy, aby odprowadzić nadmiar wody i zniechęcić glony. Przezroczyste plastikowe doniczki są idealne do uprawy storczyków. Przezroczystość zachęci je do lepszego wzrostu. W zależności od wielkości doniczki można wybrać małą lub dużą.

Zewnętrzna donica powinna być atrakcyjna ceramiczna lub plastikowa. Przezroczyste plastikowe doniczki są najlepsze dla storczyków, ponieważ są ciężkie i pozwalają na odpowiednią cyrkulację powietrza i drenaż. Ceramiczna doniczka zewnętrzna tworzy bardziej zwartą formę i poprawia ogólny wygląd storczyka. W przeciwieństwie do plastikowych doniczek, które są zbyt lekkie, ceramiczne lub gliniane doniczki są bardziej trwałe i cięższe. I chociaż mogą nie utrzymywać korzeni storczyków w chłodniejszym klimacie, pozwalają na przedostawanie się światła przez doniczkę.

Podlewaj swoje storczyki regularnie. Roślina potrzebuje centymetr lub dwa mieszanki doniczkowej wokół bryły korzeniowej, z dodatkowym pół cala medium wokół niej. Po całkowitym przesadzeniu storczyka, umieść go w ciepłym, pośrednim świetle. Podlewaj go raz w tygodniu. Nie zapomnij o podlewaniu po bezpiecznym odstawieniu. Jeśli nie masz czasu, aby robić to codziennie, możesz kupić sztuczne światło, które symuluje naturalny cykl światła słonecznego.

Wybór doniczki dla storczyków jest ważną decyzją. Wiele storczyków wymaga przesadzania co roku, ale są takie, które pozostaną w tej samej doniczce przez kilka lat. Kluczem jest wybranie doniczki, która ma dużo otworów drenażowych, a najlepiej, aby była wykonana z porowatego materiału. Im bardziej porowaty materiał, tym lepiej, ponieważ pozwala na cyrkulację powietrza wewnątrz doniczki.

Przy przesadzaniu orchidei, upewnij się, że wybierzesz doniczkę, która jest wystarczająco szeroka dla rośliny, aby rosła prawidłowo. Pamiętaj, aby wybrać również doniczkę o odpowiednim rozmiarze. Zbyt duża donica sprawi, że korzenie będą zbyt mokre, więc przesadzanie ich zachęci do nowego wzrostu. Najlepiej przesadzać storczyki co rok lub dwa lata. Przesadzanie powinno być wykonane tak szybko, jak storczyk zaczyna przerastać oryginalną doniczkę.

Po posadzeniu rośliny, kolejnym krokiem w tworzeniu orchidei jest przygotowanie gleby do jej wzrostu. Orchidee są znane jako rośliny wymagające dużej konserwacji, dlatego zawsze powinieneś utrzymywać prawidłową równowagę wilgoci i ruchu powietrza. Możesz sprawdzić, czy storczyk otrzymuje wystarczającą ilość wody, obserwując jego liście. Jeśli liście są żółtawe lub czerwone, oznacza to, że roślina otrzymuje zbyt dużo światła słonecznego. Aby tego uniknąć, należy dodać trochę świeżej mieszanki kory. Świeża mieszanka kory powinna być luźna i zbita. Rozłożona kora wypełni kieszenie powietrzne i najlepiej nadaje się dla storczyków.