Jak sprawić, by wentylacja na poddaszu była bardziej efektywna

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest owocem naszego partnerstwa z lekcjerysunku.com.pl

Jeśli szukasz sposobów na zwiększenie ilości wentylacji na poddaszu, możesz chcieć dowiedzieć się o wentylatorach poddasza. Pozbywanie się gorącego powietrza z poddasza jest dobre dla zdrowia domu, ale jest również dobre dla zdrowia dachu. Podczas gdy gorące powietrze jest trochę uparte, chłodniejsze powietrze działa jak odbijacz, więc usunięcie go jest ważnym krokiem.

Właściwa strategia wentylacji może utrzymać stałą temperaturę na poddaszu. Temperatura na poddaszu może się zmieniać od lata do zimy, ale nie powinna się drastycznie zmieniać od jednego sezonu do następnego. Wiele domów nie zdaje sobie sprawy z wagi wentylacji poddasza i kończy się jej niedocenianiem. Dodanie zasilanego wentylatora na poddaszu może w rzeczywistości przynieść efekt przeciwny do strategii wentylacji, ponieważ moc wentylatora może nie być wystarczająca, aby zrobić różnicę.

Formowana przegroda wentylacyjna z polistyrenu jest niedroga i może być zainstalowana z wentylatorem dachowym. Tworzy kanał, który pomaga powietrzu wejść na strych i kieruje go w górę. Poddasza są często zaniedbywane, jeśli chodzi o efektywność energetyczną, ale zwiększona izolacja poddasza była priorytetem dla kodów budowlanych w ciągu ostatnich kilku dekad. Stosując przegrody wentylacyjne, możesz poprawić przepływ powietrza w całej przestrzeni poddasza, jednocześnie oszczędzając na kosztach energii.

Możesz wizualnie sprawdzić swój dom, aby zobaczyć, czy ma odpowiednią wentylację. Upewnij się, że istnieją otwory wlotowe i wylotowe w pobliżu krawędzi okapu i podobne otwory wzdłuż szczytowych linii kalenicy dachu. Jeśli znajdziesz światło dzienne wzdłuż tych obszarów, być może trzeba będzie zainstalować trochę izolacji, aby utrzymać je otwarte. Jeśli nadal jest światło dzienne, należy zainstalować izolację nad otworami wlotowymi, aby zapobiec ich zablokowaniu. Jeśli to możliwe, należy również pokryć otwory wlotowe okapu z izolacją.

Jak w przypadku dachu, rozmiar twojego poddasza określa ilość potrzebnej wentylacji. Wiele wspólnych konwencji wzywa do jednej stopy kwadratowej wentylacji na 300 stóp kwadratowych przestrzeni sufitowej. Ale niektóre władze zalecają większą liczbę. W wilgotnym klimacie ten współczynnik jest wyższy. Sprawdź lokalne przepisy budowlane, aby zobaczyć, czego wymagają. Ale jeśli nie znasz dokładnego rozmiaru swojego strychu, możesz po prostu dodać do niego kilka dodatkowych stóp kwadratowych wentylacji.

Przy instalowaniu otworów wentylacyjnych podsufitki, upewnij się, że używasz 1/2-calowych śrub do blachy i zabezpieczasz je na dalekich końcach. Po otwory wentylacyjne są w miejscu, sprawdzić dla zablokowanych otworów wentylacyjnych. Usuń wszelkie włókna szklane batts lub blown-in izolacji, które mogą być blokujące otwory wentylacyjne. Użycie grabi ogrodowych może również pomóc w usunięciu puszystej izolacji. Upewnij się, że masz dobrą równowagę między tymi dwoma.

Międzynarodowy Kodeks Mieszkaniowy używa zasady „1/300” dla wentylacji. Niektóre gminy mają bardziej rygorystyczne kody niż inne. Bądź na szczycie tych zmian i współpracuj z wykonawcą, który przestrzega najnowszych przepisów. Niektórzy wykonawcy oferują kredyty podatkowe dla projektów wentylacji poddasza. Wybierając wykonawcę, sprawdź lokalne kody budowlane pod kątem wszelkich ograniczeń. Są to ważne pytania, które należy zadać, jeśli planujesz wprowadzić zmiany w swoim domu. Odpowiedni wykonawca może pomóc w maksymalnym wykorzystaniu wentylacji poddasza.