Wino z winogron cieszy się bardzo dużą popularnością w naszym kraju. Okazuje się, że możemy samodzielnie wykonać domowe wino z winogron.
Domowe wino z winogron nie jest trudne do zrobienia. Musimy jednak działać zgodnie ze wskazówkami, przez co cały proces przebiegnie sprawnie. Przyjrzyjmy się temu, jak wykonać smaczne wino domowe. Jest to zadanie, z którym poradzi sobie każdy z nas. Trunek może nam posłużyć podczas spożywania obiadu, kolacji, przyjmowania gości, czy też wieczornego relaksu. Nie trzeba od razu kupować drogiego wina w sklepie, gdyż można spróbować zrobić je samemu. O czym trzeba pamiętać? Jak zrobić wino z winogron? Co jest najważniejsze?
Domowe wino z winogron
Gdy zauważymy, że winogrona w naszym ogrodzie obrodził, warto zrobić z nich wino. W tym wypadku przepis na wino z winogron [https://naszewino.pl/wino-z-winogron] jest bardzo łatwy. Wystarczy skorzystać z kilku litrów wody, winogrona z ogrodu przydomowego i cukru. Jak widać, każdy może samodzielnie stworzyć smaczny napój. W tym celu zastosować można:
- 4 litry wody,
- 2 kilogramy cukru,
- 10 kilogramów polskich winogron.
Proces przygotowania jest niezwykle łatwy.
Jak zrobić wino z winogron?
Pierwszy krok to oddzielenie winogron od gałązek. Ważne jest to, że nie trzeba płukać owoców. Posiadają one nalot, który pomaga w procesie fermentacji. Co ciekawe, nie musimy także stosować drożdży. Owoce dokładnie miażdżymy (ale nie miksujemy). Sięgnijmy po specjalną pracę do wina lub tłuczek do ziemniaków. Przygotowaną miazgę wlewamy do gąsiorka o pojemności 25 litrów lub innego naczynia, które można szczelnie zamknąć i założyć rurkę fermentacyjną.
Następnym krokiem jest dolanie do miazgi wymieszanego roztworu wody oraz cukru. Gąsiorek należy zatkać korkiem z rurką fermentacyjną. Do rurki dolewamy wody, aby zaobserwować, jak pracuje wino i zniwelować ryzyko dostania się owadów do środka. Tak przygotowany napój pozostawiany na ok. 6-7 tygodni. Domowe wino z winogron zyskuje szerokie grono zwolenników.
O czym jeszcze pamiętać?
Pamiętajmy o tym, aby co kilka dni sprawdzać, czy w fermentacyjnej rurce jest woda. Zaobserwujmy, czy miazga z winogron nie podchodzi zbyt blisko korka. Jeśli do tego dojdzie, odlejmy trochę wody lub wyjmijmy część miazgi. Po upływie określonego czasu odcedzamy miazgę od płynu. W tym wypadku można dodatkowo dosłodzić wino, zgodnie ze swoimi preferencjami. Kolejny etap to ponowne wlanie domowego wina do gąsiorka, na następne 4-5 tygodni. Trzeba dokładnie zatkać korek z rurą fermentacyjną i również wlać do niej wodę. Wino z winogron jest gotowe wtedy, gdy przestaje buzować. Od tej pory można cieszyć się wyjątkowym smakiem domowego wina.
Jakie zalety ma domowe wino z winogron?
Domowe wino z winogron ma liczne zalety, jakie warto poznać. Przede wszystkim wyróżnić można następujące kwestie:
- Wino z winogron pozwala dłużej żyć – w składzie znajduje się silny przeciwutleniacz, który stymuluje gen długowieczności. Badacze wskazują, że resweratrol może ochronić ciało ludzkie przed starzeniem.
- Wino podnosi poziom dobrego cholesterolu – nie od dziś wiadomo, że regularne pite wino może podnieść poziom dobrego cholesterolu w organizmie. Konieczne jest jednak zachowanie umiaru podczas picia.
- Wino poprawia koncentrację – napój może z powodzeniem zwiększyć możliwości zapamiętywania.
- Domowe wino z winogron wspomaga walkę z cukrzycą – kieliszek wina do obiadu pozwala kontrolować i stabilizować poziom cukru we krwi osób chorych.
- Napój pozwala zwalczyć przeziębienie – nie każdy wie, że wino posiada w składzie przeciwciała, które zmniejszają ryzyko przeziębienia.
- Wino łagodzi objawy depresji i niepokoju – wino z winogron może przyczynić się do zahamowania i złagodzenia objawów depresji. Ta kwestia została potwierdzona przez naukowców. W jesienne wieczory warto zatem sięgnąć po kieliszek smacznego wina.
Podsumowując warto stwierdzić, że zrobienie własnego wina daje sporo satysfakcji. To zadanie jest bardzo proste i nie wymaga specjalnych umiejętności. Nic dziwnego, że wino z winogron jest uwielbiane w wielu domach.